2016-08-08

Rodzaje oświetlenia do uprawy roślin

Sztuczne światło daje roślinom energię niezbędną do ich wzrostu, sprawi także, że będą rozwijały się prawidłowo od momentu kiełkowania, aż po okres ich kwitnienia. Współcześnie dysponujemy wieloma rodzajami nowoczesnego oświetlenia, które pomaga w uprawie roślin w warunkach domowych, w częściowej lub całkowitej izolacji takich roślin od naturalnego światła słonecznego. Najpopularniejsze z nich to oświetlenie ledowe Led Grow, lampy HPS oraz lampy CFL.


Lampy HPSLampy sodowe jeszcze do niedawna wykorzystywano głównie do oświetlania ulic, jednak znalazły one zastosowanie również w uprawie roślin. Przez ostatnie lata oświetlenie HPS było najbardziej popularnym typem światła stosowanym przez growerów uprawiających rośliny w domu. Lampy HPS wspierają wzrost roślin na każdym etapie ich rozwoju, od kiełkowania do kwitnienia, dostarczając roślinom energii niezbędnej do przeprowadzania procesu fotosyntezy.

lampa HPS
Lampy HPS święcą pełnym spektrum światła od 280nm do 1000nm, dlatego ich widzialne światło przypomina światło słoneczne. W rzeczywistości roślina wykorzystuje mniej niż połowę światła wytwarzaną przez wysoko energetyczne oświetlenie żarówek typu HPS. Wynika to z zapotrzebowania roślin na konkretne długości świateł. Oświetlenie HPS charakteryzuje też duża ilość ciepła. Aby użytkować lampę HPS musimy zakupić zasilacz (tzw. balast) oraz odbłyśnik (aby dobrze rozprowadzić światło). Dodatkowo, lampę sodową (lub pomieszczenie uprawowe) należy dobrze wentylować, aby zredukować dużą ilość ciepła produkowaną przez żarówkę.


Lampy CFL

Świetlówka kompaktowa lub jak kto woli fluorescencyjna lampa kompaktowa, czyli lampa CFL to jedno z najtańszych rozwiązań dla miłośników domowej uprawy roślin. Największą zaletą lamp CFL jest stosunkowo niska cena oraz łatwość w montażu (w przeciwieństwie do lamp HPS użytkownik nie potrzebuje dodatkowego zasilacza - wystarczy zamontować żarówkę na odbłyśniku).
Dużą zaletą świetlówek kompaktowych jest również niższy pobór energii elektrycznej (w porównaniu do lamp HPS), dzięki czemu koszt domowej uprawy roślin zostaje zredukowany. Wadą pozostaje awaryjność oraz niższa penetracja światła, a przez to słabszy efekt wzrostu roślin - w porównaniu z lampami typu HPS, jak i z oświetleniem ledowym Led Grow.


Oświetlenie Led Grow

To jeden z najnowszych i najbardziej wydajnych sposobów doświetlania roślin w profesjonalnych szklarniach i w warunkach upraw domowych. Oświetlenie Led Grow umożliwia dobranie idealnego spektrum długości (fal) światła, które wymaga roślina w konkretnej fazie wzrostu. Drugą zaletą jest pełna kompaktowość lamp oraz żarówek typu LED - użytkownik nie potrzebuje dodatkowych zasilaczy czy odbłyśników, wystarczy podłączenie lampy do prądu czy wkręcenie żarówki do klasycznego gwintu.

Oświetlenie Led Grow daje możliwość dobrania takiego światła, które będzie idealne do konkretnej fazy wzrostu rośliny - od etapu kiełkowania, początkowego i dalszego wzrostu, aż po moment ich kwitnienia. Użytkownik może kupić oddzielną lampę na fazę wzrostu i oddzielną na fazę kwitnienia; alternatywnie może równiez wybrać oświetlenie Led grow z uniwersalnym spektrum lub z możliwością przełączania między fazami kwitnienia i wzrostu. Zastosowanie oświetlenia Led Grow pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów hodowlanych przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych. Nawet wyjątkowo mocne oświetlenie Led Grow zużywa małe ilości energii elektrycznej, a poza tym jest bardziej trwałe od innych lamp wykorzystywanych do doświetlania roślin.

Lampa Led Grow
Żywotność diod w panelach Led grow to nawet 50.000 godzin; gwarantuje bezpieczeństwo uprawy i niezawodność oświetlenia przez bardzo długi okres. Dodatkowo, dzięki nowej technologii lamp LED zaoszczędzimy na wodzie oraz drogich odżywkach, które odparowują w pomieszczeniach o wysokich temperaturach. Wybierając lampę LED do uprawy roślin należy pamiętać że diody LED nie działają na 100% oznacza to, że faktyczny pobór mocy lampy będzie niższy niż ten zadeklarowany przez producenta (należy zwrócić uwagę na moc pobieraną przez panel bezpośrednio z gniazdka). Na naszych aukcjach znajdą Państwo bardzo szeroki wybór oświetlenia z wyszczególnionymi falami; dzięki temu mogą Państwo dobrać idealne oświetlenie dla swojej rośliny.
ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "GROWTENT" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixel