Jak uratować przenawożone rośliny? Objawy i sposoby zwalczania przenawożenia

2022-07-18
Jak uratować przenawożone rośliny? Objawy i sposoby zwalczania przenawożenia

Każdy grower zajmujący się uprawami indoor chce jak najlepiej dbać o swoje rośliny poprzez dostarczanie im koniecznych do ich prawidłowego rozwoju składników odżywczych, światła oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Często jednak, szczególnie wśród niedoświadczonych hodowców, zdarza się, że w trosce o swoje rośliny przesadzają oni w dostarczaniu im składników odżywczych. Zbyt duża dawka mikroelementów dostarczanych roślinom wraz z nawozami jest dla nich bardziej szkodliwa niż niedobór pierwiastków śladowych. Sprawdź, jakie są objawy przenawożenia roślin i jak uratować swoje plony w takiej sytuacji!

Jak rozpoznać przenawożenie i usunąć jego skutki?

sposób na przenawożone rośliny - flushing

Aby zdrowo rosnąć i rozwijać się, zachwycając pięknym kwitnieniem i bujnymi plonami, rośliny potrzebują odpowiednich wartości odżywczych. Są one dostarczane wraz ze starannie skomponowanymi nawozami, jednak należy dbać oto, aby nie przesadzić z ich ilością. Przenawożenie roślin może skutkować ich uszkodzeniem, spaleniem liści, zahamowaniem wzrostu oraz powstawaniem nieładnych przebarwień. Wiele zależy od tego, w jakie konkretnie minerały zostały zaopatrzone w nadmiarze. Uprawy domowe najczęściej nawozi się:

 • azotem - jest niezbędny dla rozwoju i prawidłowego wzrostu,
 • fosforem - stymuluje rozwój korzeni, kwiatów i owoców,
 • potasem - wpływa na odporność i reguluje gospodarkę wodną,
 • miedzią - jej optymalna zawartość sprzyja zachowaniu prawidłowego kształtu liści i ich zdrowiu,
 • żelazem - dzięki niemu tworzy się chlorofil, a co za tym idzie - rośliny zachowują piękny, zielony kolor - w przeciwnym wypadku żółkną i tracą liście,
 • borem - bez niego korzenie obumierają.

Jak widzisz, dostarczanie wartościowych składników odżywczych do upraw ma kluczowe znaczenie dla ich wzrostu, owocowania, kwitnienia i szeroko rozumianego zdrowia, które skutkuje zachwycającym wyglądem. Należy jednak pamiętać, że nie można przesadzić. Skąd wiadomo, że zastosowałeś za dużo nawozu i jakie są objawy przenawożenia roślin?

objawy przenawożenia roślin - infografika

Przenawożenie roślin - objawy

Zbyt duże stężenie różnego typu minerałów w podłożu upraw może objawiać się na różne sposób. W zależności od tego, jakiego rodzaju pierwiastków jest za dużo, rośliny reagują na ich obecność inaczej. Na przykład przenawożenie azotem prowadzi do nabrania przez liście nienaturalnie zielonej barwy. Nadmiar cynku odznacza się bladnięciem młodych liści, podobnie manifestuje się zbyt duża zawartość manganu. Z kolei nadmiar chloru prowadzi do spalenia krawędzi liści. Jeśli więc zauważymy jakąkolwiek zmianę w kolorze liści oraz ich usychanie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z przenawożeniem uprawy.

Często objawy przenawożenia upraw są mylnie interpretowane jako niedobory składników, co motywuje niedoświadczonych growerów do dalszego nawożenia roślin, powodując tym samym dalsze szkody. Dlatego przed podjęciem decyzji o nawożeniu, warto sprawdzić kwasowość jej podłoża miernikiem pH. Jeśli okaże się, że przyczyną niepokojących symptomów jest nadmiar składników odżywczych, należy podjąć stosowne kroki. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod na uratowanie roślin.

Jak uniknąć przenawożenia? Poznaj wskazówki prawidłowego stosowania nawozów

Aby zapobiec konieczności ratowania przenawożonych roślin i uniknąć ryzyka ich uszkodzenia, warto poznać zasady stosowania nawozów. Chcąc mieć pewność, że Twoje uprawy są bezpieczne, pamiętaj o:

 • stosowaniu dawek polecanych przez producenta - są one starannie opracowane i przetestowane,
 • odczekaniu około dwóch tygodni po posadzeniu roślin,
 • zmniejszeniu pierwszej dawki nawozu o połowę - podobnie działaj w przypadku niewielkich upraw,
 • właściwej aplikacji - nigdy nie wsypuj preparatu bezpośrednio na korzenie ani zbyt blisko pnia. Najlepiej rozsypywać granulki na całej powierzchni ziemi, starając się zachować równomierność.

Biorąc pod uwagę te wskazówki, masz szansę uniknąć uszkodzenia swoich plonów, a spalenie roślin nawozem nie będzie Ci grozić.

Jak uratować przenawożone rośliny?

Jeśli chcesz szybko przywrócić zdrowie i piękny wygląd swoim uprawom, koniecznie dowiedz się, jak uratować przenawożone rośliny. Istnieje na to kilka sposobów:

 • po pierwsze - przestań zasilać je nawozami,
 • zastosuj flushing, czyli po prostu przepłukanie podłoża upraw wodą o prawidłowym poziomie pH. Wody nie należy żałować, podczas flushingu powinieneś napełnić doniczkę przynajmniej dwukrotną pojemnością wody, jaką jest w stanie pomieścić doniczka i pozwolić wodzie wypłynąć dołem. Dobrym pomysłem jest płukanie pod bieżącą wodą - na przykład korzystając z węża ogrodowego. Po wykonanym flushingu musisz dać czas roślinie na regenerację,
 • wymień ziemię na świeże podłoże - zrób to ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni.

Po zastosowaniu jednej z tych procedur - przepłukaniu lub przesadzeniu - odczekaj kilka dni, aby roślina miała czas dojść do siebie.

Sprawdź TUTAJ produkty do płukania przenawożonej gleby

Jakie nawozy wybrać?

Producenci tworzą różnorodne preparaty do pielęgnacji domowych upraw. Do wyboru masz środki płynne, które natychmiast po aplikacji przenikają do rośliny i zasilają ją wartościowymi składnikami. Istnieją też produkty charakteryzujące się przedłużonym działaniem - jedna dawka wystarcza nawet na kilka miesięcy i w tym czasie substancje odżywcze są dostarczane w odpowiednich proporcjach, a Ty nie musisz obawiać się o przenawożenie. Tak działają między innymi pałeczki nawozowe, które wystarczy umieścić w podłożu, aby stopniowo uwalniały mikroelementy. Dzięki temu nie martwisz się, że za dużo nawozu w kwiatach zniszczy Twoje plony.

Zadbaj o swoje domowe uprawy i zapewnij im prawidłową pielęgnację

Chcesz cieszyć się pięknymi plonami i bujnie kwitnącymi roślinami? Zadbaj o prawidłowe nawożenie i unikaj nadmiaru substancji odżywczych i mikroelementów. Pamiętaj, że przenawożenie azotem lub innymi składnikami, spalenie roślin nawozem i zaburzenie ich rozwoju daje zauważalne objawy. Gdy je dostrzeżesz, reaguj niezwłocznie! Kompleksowa pielęgnacja będzie łatwiejsza, jeśli zaopatrzysz się w profesjonalne akcesoria. Zajrzyj do internetowego sklepu Growtent i zaopatrz się w odpowiednie sprzęty, z którymi perfekcyjnie zadbasz o swoje domowe uprawy.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel