Symptomy przenawożenia roślin i sposoby zwalczania.

2018-01-25
Symptomy przenawożenia roślin i sposoby zwalczania.Każdy grower zajmujący się uprawami indoor, chce jak najlepiej dbać o swoje rośliny, poprzez dostarczanie im koniecznych do ich prawidłowego rozwoju składników odżywczych, światła oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Często jednak, szczególnie wśród niedoświadczonych hodowców, zdarza się, że w trosce o swoje rośliny przesadzamy w dostarczaniu im składników odżywczych. Zbyt duża dawka mikroelementów dostarczanych roślinom wraz z nawozami jest dla nich bardziej szkodliwa, niż niedobór pierwiastków śladowych.

Jak rozpoznać przenawożenie i usunąć jego skutki?

Zbyt duże stężenie różnego typu minerałów w podłożu upraw może objawiać się na różne sposób. W zależności od tego jakiego rodzaju pierwiastków jest za dużo, rośliny reagują na ich obecność inaczej. Na przykład zbyt duża zawartość azotu prowadzi do nabrania przez liście nienaturalnie zielonej barwy. Nadmiar cynku odznacza się  bladnięciem młodych liści, podobnie manifestuje się przenawożenie manganem. Z kolei zbyt duża zawartość chloru prowadzi do spalenia krawędzi liści. Jeśli więc zauważymy jakąkolwiek zmianę w kolorze liści oraz ich usychanie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z przenawożeniem uprawy. Często objawy przenawożenia upraw są mylnie interpretowane jako niedobory składników, co motywuje niedoświadczonych growerów do dalszego nawożenia roślin, powodując tym samym dalsze szkody. Dlatego przed podjęciem decyzji o nawożeniu rośliny, warto sprawdzić kwasowość jej podłoża miernikiem pH.  Najprostszą metodą pomagająca usunąć skutki przenawożenia jest tak zwany flushing, czyli po prostu przepłukanie podłoża upraw wodą o prawidłowym poziomie pH. Wody nie należy żałować, podczas flushingu powinniśmy napełnić doniczkę przynajmniej dwukrotną pojemnością wody jaką jest w stanie pomieścić doniczka i pozwolić wodzie wypłynąć dołem. Po wykonanym flushingu musimy dać czas roślinie na regenerację.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "GROWTENT" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixel