Perlit ogrodniczy & Keramzyt - granulat ceramiczny

( ilość produktów: 7 )

Perlit jest minerałem kwarcowym o wulkanicznym pochodzeniu, otrzymuje się go z glinokrzemianów wulkanicznych, które są mielone i spiekane w temperaturze około 1000°C. Dzięki tak wysokiej temperaturze z materiału wyparowuje wszelka woda, a także gazy. Dzięki tym zabiegom perlit zyskuje porowatą strukturę gąbki. Przeważnie wielkość poszczególnych granulek perlitu wynosi ok. 6 mm.

Keramzyt to materiał niezwykle uniwersalny. Otrzymywany jest poprzez wypalanie naturalnej gliny ilastej w piecach obrotowych w temperaturze około 1150°C. Dzięki temu materiał ten jest niezwykle twardy. Jest także całkowicie obojętny chemicznie (stosowany w podłożach ogrodniczych nie zmienia pH gleby), nie jest rozpuszczalny ani wypłukiwany przez wodę, jedynie w bardzo niewielkim stopniu nasiąka wodą. W dzisiejszych czasach tego rodzaju materiałów, które byłyby całkowicie obojętne dla środowiska, jest naprawdę mało.

Produkty z kategorii Perlit & Keramzyt | sklep ogrodniczy Warszawa

Zastosowanie Perlitu

Perlit ogrodniczy jako domieszka do podłoży jest szczególnie ceniony dzięki swoim możliwościom magazynowania i oddawania wody. To powoduje, że podłoże wymieszane z perlitem wolniej ulega wysuszeniu, a rośliny mają znacznie łatwiejszy dostęp do wody. Znajduje zastosowanie również jako materiał spulchniający i napowietrzający podłoże. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu materiałowi korzenie otrzymują więcej tlenu, co znacznie polepsza jakość roślin.

Zastosowanie Keramzytu

Keramzyt to bardzo uniwersalny materiał, dający wiele możliwości zastosowania w ogrodnictwie i uprawie roślin doniczkowych. Może on być stosowany jako drenaż, materiał spulchniający lub ściółkowy. Jest przy tym nieszkodliwy dla roślin i środowiska oraz stosunkowo tani. Jest całkowicie odporny na wszelką działalność szkodników, pleśni czy grzybów, co zmniejsza ryzyko infekcji dla roślin. Jest zatem bardzo trwałym materiałem, który (co ważne) z biegiem czasu nie traci swoich właściwości. Wszystko to składa się na możliwość jego długotrwałego wykorzystania lub też możliwość kilkukrotnego wykorzystania tego samego keramzytu dla różnych celów w ogrodnictwie.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel