Uprawa indoor - od czego zacząć? Poradnik początkującego growera

2022-07-13
Uprawa indoor - od czego zacząć? Poradnik początkującego growera

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z uprawą indoor i nie wiesz, jak się za to zabrać? Zastanawiasz się, czy warto i jakie akcesoria należy kupić, żeby móc cieszyć się obfitymi plonami? Doskonale trafiłeś! W poniższym artykule znajdziesz praktyczny poradnik growera i dowiesz się, jaki growbox dla początkujących wybrać oraz jakie kontrolery będą Ci potrzebne. Sprawdź, jak uprawiać indoor!

Poradnik growera - o tym koniecznie pamiętaj

W dobie stale rosnących cen i masowego stosowania środków ochrony roślin coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego ogródka. Samodzielnie sadząc warzywa, masz pewność ich jakości i naturalności, a co za tym idzie - bogactwa wartości odżywczych, witamin i doskonałego smaku. Co, jednak jeśli nie masz swojej działki ani wystarczającej ilości miejsca na balkonie? W takim przypadku świetnym wyborem może się okazać uprawa indoor. Nie wymaga ona dużej powierzchni i właściwie w każdym mieszkaniu uda się ją założyć. Wystarczy wiedzieć, jakie sprzęty są potrzebne i pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach.

growbox dla początkujących

Po pierwsze - zadbaj o odpowiednie miejsce

Zastanawiasz się, jak uprawiać indoor i gdzie najlepiej ulokować growbox? Idealnie byłoby przeznaczyć na niego strych, piwnicę lub nieużywane pomieszczenie - wtedy hodowla nie będzie przeszkadzać w codziennym życiu ani wymagać przemeblowania. Dobrym pomysłem jest też duży salon lub inny pokój, nawet jeśli korzystasz z niego na co dzień. Lepiej nie wybierać w tym celu sypialni, ponieważ szum nawet cichych wentylatorów będzie zakłócał spokojny sen. Pamiętaj, żeby w miejscu zakładania uprawy panowały optymalne warunki - zbliżone do tych domowych, bez skrajności i z dostępem do świeżego powietrza.

Po drugie - wybierz growbox dla początkujących

Kolejnym krokiem w Twojej przygodzie z uprawą indoor jest wybór odpowiedniego namiotu uprawowego. Growbox dla początkujących kupisz w sklepie specjalizującym się w sprzedaży asortymentu dla growerów. To świetne rozwiązanie, ponieważ możesz liczyć na wsparcie merytoryczne i kompleksowe wyposażenie, które - jeśli zamawiasz przez intrernet - zostanie dostarczone pod wskazany adres. Wybierając namiot, zwróć uwagę na:

  • wewnętrzny materiał refleksyjny - ścianki powinny odbijać światło, dzięki czemu będzie ono równomiernie docierać do roślin, zapewniając im optymalne warunki do wzrostu,
  • obecność rękawów przeznaczonych do umieszczenia kabli i systemu wentylacyjnego - ułatwią Ci one zagospodarowanie wnętrza i zachowanie ładu,
  • rodzaj materiału zewnętrznego - im grubszy, tym bardziej odporny, a więc dający możliwość wielokrotnego użytkowania. Pamiętaj, że grube ścianki lepiej stłumią szum działających wentylatorów.

Po trzecie - dobierz odpowiednie oświetlenie i wentylację

Wśród najczęściej wykorzystywanych rodzajów lamp wymienia się lampy sodowe HPS, lampy LED grow oraz energooszczędne lampy CFL. Słabą stroną tych pierwszych jest to, że stosunkowo szybko się nagrzewają, dlatego należy uważać, aby nie znajdowały się zbyt blisko roślin - mogłyby je przypalić. Bezpieczniejsze pod tym względem są modele LED i CFL o słabej mocy. Znaczenie ma także wielkość Twojego growboxa. W dużych możesz zastosować HPS - pamiętaj wtedy o wydajnej wentylacji, gdyż będą one nagrzewać wnętrze. Lampy LED zastosuj do pomieszczeń gdzie panuje wysoka temperatura, CFL sprawdzą się w małych namiotach.

oświetlenie do growboxa dla początkujących

Kolejną kwestią jest system wentylacji - jej wybór będzie determinowany rodzajem lamp, jakie zamontujesz w swoim growboxie oraz jego rozmiarem. Im mocniejsze oświetlenie, tym szybciej nagrzewające się wnętrze, a co za tym idzie - potrzebna wydajniejsza wentylacja. Zwróć uwagę nie tylko na wentylator wylotowy z filtrem węglowym, lecz także na wewnętrzne wiatraki odpowiedzialne za cyrkulację powietrza w namiocie. Dzięki nim zapobiegniesz rozwojowi pleśni na roślinach.

Postaw na zestawy i miej pewność, że o niczym nie zapomniałeś!

Jako początkujący grower z pewnością martwisz się, czy uda Ci się zaopatrzyć w niezbędny sprzęt. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w gotowe zestawy growbox, które ułatwiają start. Znajdziesz w nich wszystkie potrzebne akcesoria odpowiedzialne za to, jak bujna będzie Twoja uprawa indoor. Kontrolery - czyli systemy dbające o zapewnienie optymalnych warunków w namiocie - znacznie ułatwiają pielęgnację roślin. Dostosowują one temperaturę oraz natężenie światła zgodnie z indywidualnymi ustawieniami, dzięki czemu nie musisz martwić się o ich ciągłe kontrolowanie. Warto zaopatrzyć się też w stację pogody lub chociaż termometr i higrometr. Z nimi szybko sprawdzisz temperaturę i poziom wilgotności, a to najważniejsze parametry wpływające na wzrost roślin oraz bujność wydawanych przez nie plonów.

Szukasz kompleksowego wyposażenia dla początkujących growerów? Sprawdź asortyment naszego sklepu!

Chcąc zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty i odpowiednie kontrolery do uprawy indoor, zajrzyj na Growtent.pl - w sklepie znajdziesz kompleksowe wyposażenie dla każdego growera, zarówno początkującego, jak i doświadczonego. Wybierz produkty renomowanych marek i stwórz własną hodowlę - ciesz się smakiem świeżych i w pełni naturalnych ziół, warzyw oraz owoców!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel