Czy warto stosować szyny do przesuwania oświetlenia podczas uprawy roślin?

2019-01-29
Czy warto stosować szyny do przesuwania oświetlenia podczas uprawy roślin?Szyny przesuwne są stosowane przede wszystkim w przypadku oświetlenia HPS lub MH. Oczywiście szyny można używać również w przypadku paneli LED oraz żarówek CFL. Popularność szyn przesuwnych wśród użytkowników HPS wynika z wysokiej temperatury pracy samej żarówki HPS.

Szyny dają nam następujące benefity:  

1) Możliwość zawieszenia światła bliżej rośliny.  
Dzięki temu że szyna jest w ruchu możemy zawiesić źródło światła bliżej uprawianych roślin. Bliższe zawieszenie oprawy zapewni roślinom lepszy dostęp do światła a ciągły ruch chroni rośliny przed przypaleniem.
 

2) Lepsze rozłożenie światła
Dzięki temu że światło jest w ruchu, dociera do obszarów w których normalnie by nie dotarło. W efekcie możemy prowadzić uprawę na znacznie większym obszarze. Dodatkowo światło rozchodzi się znacznie bardziej równomiernie. W normalnych warunkach bezpośrednio pod środkiem źródła światła natężenie jest największe  przez co rośliny w tym miejscu rosną znacznie lepiej. Dzięki szynie światło jest tego samego natężenie na całej powierzchni.  

3) Zwiększenie zbioru
Dzięki większej ilości światła oraz jego lepszej dystrybucji możemy oczekiwać lepszych zbiorów. Przy użyciu szyny możemy oczekiwać wzrostu zbioru od 10 -20%
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel