Dlaczego metoda uprawy z nasion jest lepsza od klonowania?

2017-11-27
Dlaczego metoda uprawy z nasion jest lepsza od klonowania?Klonowanie było swego czasu bardzo popularną, metodą uprawy roślin, jednak coraz większa ilość growerów praktykujących ten sposób uprawy, powraca do nasion, jako metody choć wymagającej więcej czasu, dającej lepsze efekty końcowe. Ale, czym właściwie jest klonowanie roślin i dlaczego powoli odchodzi do lamusa, wypierany przez nasiona?

Trudności uprawy z wykorzystaniem klonów


Klon to sadzonka pozyskana z dojrzałej rośliny, przesadzona w celu uzyskania pąków. Tak wychodowana roślina będzie doskonałym obrazem genetycznym rośliny, z której pochodzi, niosąc ze sobą zarówno jej zalety, jak i problemy zdrowotne, dlatego ważne jest odpowiedni dobór rośliny matki. Niestety znalezienie odpowiedniej rośliny do pozyskania klonu nie jest sprawą łatwą, szczególnie dla początkujących growerów, nie mających wśród znajomych osób, które również zajmują się uprawą. Dużo łatwiej pozyskać nasiona, dostępne do kupienia w specjalistycznych sklepach. Nasiona są również dużo bardziej odporne na uszkodzenia w transporcie, zamawiając przesyłkę z paczką nasion, nie musimy się obawiać o ich stan, klony natomiast są tworami niezwykle delikatnymi i próba przetransportowania ich z miejsca na miejsce mogłaby się zakończyć ich obumarciem.

Lepsza jakość roślin uprawianych z nasion


Świeżo zasadzony klon wymaga również dużo więcej troski niż zasadzone ziarno, dlatego należy zadbać o idealne warunki jego rozwoju odpowiednio dobierając oświetlenie, systemy nawadniania, czy podłoże torfowe, bądź z wełny mineralnej. Wcale nie będzie dużo lepszej jakości rośliną niż te wychodowane z nasion. Uprawy nasienne uzyskają z pewnością bardziej rozbudowaną strukturę korzeni, jakiej klon nie będzie w stanie wytworzyć. Właściwie jedyną wymierną korzyścią wynikającą z zastosowania metody klonowania, jest skrócenie czasu zbiorów. Roślina sklonowana jest w pierwszej fazie o wiele bardziej rozwinięta, niż miałoby to miejsce przy uprawie z nasion, co skraca s czas uprawy o około miesiąc. Oczywiście jeśli posiadasz doświadczenie w uprawie oraz dostęp do wybitnych egzemplarzy rośli, dających wysokiej jakości, obfite plony, uprawa metodą klonowania może przynieść świetne efekty, lecz dla osób rozpoczynających swoją przygodę z growingiem, dużo łatwiejszą metodą będzie uprawa z nasion.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel