Dobór oraz dawkowanie nawozów Advanced Nutrients

2017-07-21
Dobór oraz dawkowanie nawozów Advanced Nutrients
Zastanawiasz się jakie nawozy od Advanced Nutrients będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie? Z tego artykułu dowiesz się do czego służą i jak używać najbardziej popularnych nawozów od Advanced Nutrients.

Podczas przeprowadzania wszelkiego rodzaju obliczeń związanych z ilością poszczególnych odżywek jakie są potrzebne do naszej uprawy zawsze polecamy zajrzeć do specjalnego kalkulatora

Advanced Nutrients jest jednym z najbardziej popularnych producentów specjalistycznych nawozów dla roślin. Nawozy te są trochę bardziej skomplikowane w doborze i dawkowaniu niż np Canna lub Plagron, co może sprawiać kłopot początkującym użytkownikom. Po przeczytaniu niniejszego artykułu każdy grower powinien łatwo i bez problemów dobrać idealny komplet dla swoich roślin. :)

Na sam początek polecam zapoznać się z całą gamą produktów oferowanych przez Advanced Nutrients

Nawozy od Advanced Nutrients są w znacznej części nawozami mineralnymi, które cieszą się uznaniem wśród wielu growerów na całym świecie. Odżywki od AN charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, są jednak (nieznacznie) droższe od konkurencyjnych środków dostępnych na rynku. Na pierwszy rzut oka różnica w cenie jest ciężka do zauważania, chociaż po dokładniejszej analizie można zauważyć, że aby mieć zestaw “tip-top” należy kupić znacznie większą ilość buteleczek. Wynika to z faktu że AN porozbijał nawozy, które normalnie występują w postaci jednego produktu na kilka mniejszych, przez to nawozy są bardziej wydajne ale również biją mocniej po kieszeni.


Na samej górze tabeli pokazane są poszczególne tygodnie wzorst -zielony (1-4) kwitnienie- czerwony (1-6).
Każdą wartość (dawkę w ml) podana dla danego tygodnia jest to wartość którą należy wlać podczas jednego podlewania. Ogólnie przyjmuje się że należy podlewać roślinę co 3-4 dni wiec w praktyce wychodzi na to że w ciągu jednego tygodnia raz podlewamy czystą wodą a raz woda z a nawozami o stężeniu tak jak na tabelce dla danego tygodnia.


Pierwszym krokiem w procesie doboru nawozów jest wybranie tak zwanej podstawy, producent oferuje nam 3 możliwości:

Bloom & Grow & Micro

Jest to najbardziej podstawowa oraz ekonomiczna opcja składająca się z 3 nawozów o nazwach Bloom, Grow, Micro . Jest to wybór który polecamy użytkownikom, którzy podchodzą do swoich projektów w sposób hobbystyczny lub stawiają swoje pierwsze kroki i nie chcą inwestować większych środków. Korzystna cena wynika z mniejszego stężenia substancji odżywczych w porównaniu do innych konkurencyjnych środków. Należy pamiętać że wszystkie trzy nawozy należy dawkować zawsze w równych proporcjach przez cały okres życia rośliny.

Sensi Grow i Sensi Bloom

Jest to opcja bazująca na dwóch dwuskładnikowych nawozach: sensi grow przeznaczony na fazę wzrostu oraz sensi bloom przeznaczony na fazę kwitnienia. Nawozy te są jedną z najlepiej wypadających opcji w stosunku ceny do jakości. Sensi jest to seria o stężeniu wartości odżywczych wpasowywujących się pomiędzy serie “grow, bloom,micro” oraz “Connoisseur”. Warto dodać, że seria nawozów została wzbogacona o formułę PH perfect, która pozwala na łatwiejszą kontrolę PH w naszej uprawie.

Connoisseur grow i Connoisseur bloom

Jest to najwyższej jakości nawóz bazowy dostępny od Advanced Nutrients. Podobnie jak w przypadku Sensi grow i Sensi bloom jest to seria składająca się z dwóch nawozów connoisseur grow na wzrost oraz connoisseur bloom na okres kwitnienia, oba nawozy są dwuskładnikowe (część A oraz część B). Seria Connoisseur jest dedykowana profesjonalistom, którzy są nastawieni na możliwie największe zbiory i jakość.
Jeśli zależy Ci na organicznej “podstawie” polecam zajrzeć do akapitu poświęconego dodatkom i przeczytać “Iguana juice Bloom & Iguana juice Grow” Jak już zdecydowaliśmy się na wybór podstawy kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich rozszerzeń. Wybierając dany "level" rozszerzeń musimy pamiętać, że musimy posiadać/dokupić wszystkie levele które znajdują się na niższych levelach tzn np jeśli chcemy kupić level “professional” to musimy również mieć “Hobbyist” level oraz “Expert” level
firma Advanced nutrients grupuje dostępne rozszerzenia na następujące levele:

Hobbyist level

jest to pierwszy pakiet rozszerzeń, który jako sklep polecamy nawet tym którzy traktują swoją uprawę jako zajęcie dodatkowe/ hobby. W skład zestawu Hobbyist level wchodzą:

BigBud

Jest to podstawowy booster kwitnienia, jak każdy produkt z kategorii boosterów zwiększa on masę kwiatów/owoców. Bigbud przy pomocy składników, które zawiera “przesyła” roślinie informacje, że posiada ona idealne warunki do zwiększenia masy swoich owoców. Na rynku boosterów Bigbud jest jedną z tańszych opcji, jednak zalicza się on również do jednych z mniej wydajnych (trzeba go rozpuścić 2ml/l).

B-52

Jest to ogólny polepszacz dla roślin posiada w swoim składzie witaminy z serii B oraz (między innymi) kwas humusowy i algi morskie. Bardziej zaawansowani hodowcy używają b-52 do wspomagania rozwoju klonów oraz w początkowym okresie budowania kwiatów/owoców. B-52 polecamy stosować wszystkim od pierwszych oznak kwitnienia.

Overdrive

Overdrive jest boosterem kwitnienia, który został stworzony do stosowania na samym końcu życia uprawianych roślin. Overdrive należy używać od razu po zaprzestaniu dawkowania Bigbuda (najczęściej są to ostatnie dwa tygodnie życia roślin). Overdrive zwiększa znacząco objętość roślin w końcowym okresie życia naszych podopiecznych. Posiada on bardzo podobne zastosowanie do Ripena od GHE jednak posiada znacznie lepszy jakościowo skład, przez co cieszy się dużą popularnością i uznaniem.

VooDoo juice

Jest to ukorzeniacz zawierający mikroby wytwarzające tlen, przez co korzenie mogą przyswoić większą ilość substancji odżywczych. VooDoo juice zapewnia możliwość wyciśnięcie 100% potencjału podczas okresu kwitnienia oraz wzrostu poprzez budowę solidnego i rozbudowanego systemu korzeniowego. Ukorzeniacz jest szczególnie wskazany przy hodowli z użyciem klonów oraz w początkowych etapach życia wszystkich roślin pozyskanych z nasion.

Expert level

Jest to level o jedno “oczko” wyżej od Hobbyst level, i nie bez powodu znajdziemy tutaj nawozy o bardziej ukierunkowanym zastosowaniu. do Expert level należą:

Piranha

Mówiąc pokrótce jest to kolejny ukorzeniacz o podobnym zastosowaniu do Voodoo juice. Należy pamiętać, że w przypadku Advanced Nutrients żadne nawozy z niższego levelu nie zastępują tych z wyższych. W przypadku Phiranhi jest podobnie, Piranha jest uzupełnieniem do Voodoo Juice a nie jego lepszym zamiennikiem. Piranha zawiera dodatkowe kultury bakterii, które żyją w symbiozie z bakteriami zawartymi w Voodoo Juice, zapewniają zwiększoną wydajność oraz objętość korzeni, przez co końcowo możemy spodziewać się większych plonów.

Bud Candy

Jest to ogólny polepszacz zawierający solidną dawkę cukrów, aminokwasów oraz witamin. Rośliny podczas intensywnego kwitnienia wykazują wzmożone zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Dzieje się tak ponieważ wszystkie procesy zachodzące w roślinie wymagają odpowiedniego “paliwa”. Dla naszych roślin takim paliwem będzie właśnie Bud candy .

Flawless Finish

Podczas prowadzenia uprawy najczęściej dawkujemy spore ilości nawozó,w które osadzają się w ziemi -> przez co ją zasalają. Z pomocą przychodzi Flawless Finish . który wypłukuje z ziemi wszystkie nagromadzone sole. Można powiedzieć że środek ten jest wspomagaczem przy procesie flushowania, który zazwyczaj wykonujemy tuż przed zbiorami. Proces flushowania poprawia smak, zapach oraz ogólną jakość końcowego plonu.

Professional level

Jak sama nazwa wskazuje jest to level przeznaczony dla profesjonalistów. Statystyka pokazuje, że osoby które decydują się na inwestycje w nawozy z professional level Professional level . osiągają o 33% lepsze wyniki niż ci, którzy używają jedynie nawozów z Hobbyist level. Warto dodać, że wszystkie nawozy z tego levelu są w pełni organiczne i składają się z enzymów, węglowodanów, kofaktorów kwitnienia oraz witamin.
Professional level zawiera następujące składniki:

Tarantula

Podobnie jak w przypadku VooDoo juica oraz Piranhi Tarantula jest ukorzeniaczem, który współpracuje z systemem korzeniowym. Warto tutaj podkreślić że Tarantula nie jest zamiennikiem dla wyzej wymienionego Voodoo juica oraz Piranhi tylko jest ich uzupełnieniem. Wszystkie nawozy działają w symbiozie, przez co zapewniają najlepsze możliwe wyniki. Używając Tarantuli dokładamy do naszego systemu korzeniowego (zakładając, że używamy VooDoo juica oraz Piranhi) liczące się szczepy bakterii, można rzec że Tarantula jest to wisienka na torcie. Warto dodać, że aby nasze bakterie rozwijały się prawidłowo należy zapewnić im odpowiednią ilość pożywienia. Pożywką w tym przypadku będzie Carboload, który zawiera dużą dawkę węglowodanów które przetwarzane są przez kultury bakteri i grzyby zawarte w naszych ukorzeniaczach.

Nirvana

Nirvana jest ogólnym polepszaczem dla naszych roślin. W dużym uproszczeniu Nirvanę można określić jako mix organicznego nawozu na kwitnienie wraz z wysokiej jakości herbatą kompostową. Dawkując Nirvanę woda, składniki odżywcze, energia świetlna i dwutlenek węgla mogą być przetwarzane przez roślinę szybciej, zapewniając roślinie idealne możliwości do wzrostu i rozwoju. Rośliny, którym dawkujemy Nirvanę z reguły mają ciaśniejsze międzywęźla, dzięki czemu lepiej rosną pod sztucznymi źródłami światła.

SensiZym

Środek ten polepsza jakość podłoża, neutralizuje wszelkiego rodzaje źródła pożywienia dla patogenów oraz polepsza dostępność substancji odżywczych. SensiZym zawiera mix ponad 80 bioaktywnych enzymów trawiennych z czego wszystkie występujące naturalnie w przyrodzie. Główną rolą enzymów jest rozkładanie martwych korzeni i innych substancji organicznych, przekształcając je w źródło energii dla roślin. Hodowcy używający Sensizym w swoich uprawach zachowają czystość membran korzeniowych, zapewniają szybką absorpcję składników odżywczych co przekłada się na większe plony.

Grand master level

Jest to ostatni i zarazem najbardziej zaawansowany zestaw rozszerzający od Advanced Nutrients. Statystyka pokazuje, że growerzy którzy zdecydowali się na inwestycje do Grand Master mogą oczekiwać do 47% większych zbiorów niż w przypadku Hobbyist level. Nawozy wchodzące w skład Gand Master level zwiększają masę owoców/kwiatów oraz skracają czas potrzebny do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Jest to zdecydowanie level przeznaczony dla najbardziej wymagających growerów, którzy chcą wycisnąć 150% potencjału z swoich pestek.
W skład Grand master level wchodzą:

Bud Ignitor

Jest to środek, który sprawia między innymi że roślina szybciej reaguje na zmianę cyklu oświetleniowego z vega (18/6) na bloom (12/12). W konsekwencji tego roślina ma możliwość zainwestować więcej czasu w budowę kwiatów/owoców. Bud ignitor dawkuje się przed pierwszym tygodniem kwitnienia w celu zmniejszenia czasu zainicjowania kwitnienia. Bud Ignitor zwiększa również ilość tworzonych nowych pąków, dając plantatorom więcej owoców zamiast gołych łodyg.
<

Rhino Skin

Chroni rośliny przed nadmierną utratą wody w gorącym i suchym pomieszczeniu oraz zwiększa odporność na choroby liści oraz negatywne skutki obecności owadów, takich jak zwierzęta z rodziny przędziorkowatych. Składniki preparatu są szybko przyswajane przez rośliny i tworzą skuteczną barierę między rośliną a zagrożeniami pochodzącymi z zewnątrz. Rhino Skin tworzy twardsze oraz trwalsze komórki roślinne, przez co łodygi roślin są w stanie unieść większe owoce a cała roślina jest bardziej “prężna”.

Bud Factor-X

Tworzy najwyższej jakości plony powodując, że roślina wytwarza więcej żywicy i większe owoce. Po zastosowaniu Bud Factor-x Rośliny stają się bardziej odporne przez co maleje prawdopodobieństwo, że padną ofiarą owadów lub chorób kwiatów, jednocześnie potrafią utrzymać proces fotosyntezy przy zwiększonych dawkach w intensywnych warunkach wzrostu.

Advanced nutrients oferuje również szereg dodatków które nie zostały wymienione w zestawach powyżej.

Jungle juice

Jest serią bazowych nawozów na fazę wzrostu i kwitnienia. Seria składa się z 3 podzespołów Micro- Jest to zbiór podstawowych składników takich jak azot, żelazo, wapno itd. Grow - składa się głównie z Azotu, Fosforu oraz Potasu Bloom natomiast zawiera Fosfor, potas, magnez i siarkę. Połączenie wszystkich trzech nawozów zapewnia wszystkie podstawowe składniki potrzebne do zdrowego i efektywnego wzrostu.

Iguana juice Bloom & Iguana juice Grow

Jest to organiczny bazowy zestaw nawozów Iguana juice grow na fazę wzrostu i Iguana juice Bloom na fazę kwitnienia. Środki z serii Iguana charakteryzują się dobrą rozpuszczalnością, mają łagodniejszy zapach niż w przypadku innych organicznych ekwiwalentów. Iguana zawiera hydrolizat rybny, makroelementy, minerały oraz witaminy które pozwalają w sposób bezpieczny i prosty osiągać maksymalne osiągi.

Revive

Jeśli twoje rośliny przeszły stres (np przez przesadzanie, zmianę warunków w boksie), są osłabione lub nawet bliskie śmierciRevive jest produktem który musisz mieć ! Środek ten jest lekiem, który można stosować prewencyjnie jak również już w chwili w której rośliny poniosły straty. Revive jest rodzajem apteczki pierwszej pomocy dla twoich roślin, pamiętaj aby zawsze mieć go w gotowości.

Carboload

Jeśli spotkałeś się z problemem, że twoje rośliny przestają rosnąć przy 4 tygodniu okresu kwitnienia, ten produkt jest dla Ciebie. Uwaga, jeśli spotkała cię sytuacja opisana powyżej nie dodawaj więcej nawozów/ boosterów. Roślina do przetworzenia odżywek/nawozów potrzebuje węglowodanów, całkiem tak jak w przypadku ludzi. Warto dodać że Carboload jest całkowicie organiczny dlatego jest bezpieczny w użytkowaniu.

Sensi Cal Mag Xtra

Środek zawierający duże dawki wapnia, magnezu oraz żelaza. Jak sama nazwa wskazuje Sensi Cal Mag Xtra najważniejszymi składnikami jest magnez oraz wapń. Magnez jest ściśle związany z chlorofilem i mają bezpośredni wpływ na proces absorpcji światła przez liście (fotosyntezy). Wapń jest podstawowym budulcem komórek rośliny, dlatego jest kluczowy w okresie wzrostu rośliny.

Wet betty

Jest to nawóz przeznaczony do użytku dolistnego (oprysku), głównym składnikiem Wet betty jest czynny środek zwilżający, który obniża napięcie powierzchniowe cieczy (w tym przypadku wody bogatej w składniki odżywcze), co pozwala na łatwiejsze rozprowadzenie i pobieranie składników odżywczych do roślin.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel