Idealna ziemia do uprawy

2018-10-10
Idealna ziemia do uprawyUprawa w ziemi ma bardzo dużo zalet w porównaniu do innych podłoży takich jak cocos lub woda. Przede wszystkim przygotowanie uprawy w ziemi zajmuje znacznie mniej czasu oraz z reguły wymaga znacznie mniejszej ilości sprzętu. Kolejnym argumentem przemawiającym za ziemią jest większa powierzchnia na której mogą rozwinąć się korzenie (w porównaniu np do hydroponiki), co jest szczególnie istotne przy uprawie dużych roślin.

Ważnym aspektem jest również struktura ziemi, ważne jest aby zwrócić uwagę aby ziemia której używamy była dobrze “rozrobiona” tzn nie miała w sobie dużych gród oraz aby utrzymywała w sobie wilgoć.

Ziemia działa jak “bufor” co jest bardzo korzystnym efektem dla growerów którzy dopiero zaczynają swoją przygodę i nie mają dużego doświadczenia. Efekt “bufora” polega na tym iż wartości odżywcze które dawkujemy nie trafiają bezpośrednio do korzenia tylko są buforowane w ziemi. Dzięki temu efektowi jesteśmy w stanie zauważyć niektóre problemy z wyprzedzeniem i zacząć przeciwdziałać zanim system korzeniowy zdąży całkowicie “wciągnąć” szkodzącą substancję. Najprostszym przykładem jest wlanie zbyt dużej ilości nawozu, zanim roślina zdąży wchłonąć całą nadwyżkę nawozu będziemy w stanie przelać doniczkę i zapobiec większości strat.

Idealna ziemia powinna być dobrze napowietrzona, żyzna w nawozy oraz posiadać PH w granicach 5,8 - 6,5.

Robiąc własną mieszankę ziemi zawsze warto sprawdzić jej stężenie pod względem NPK do tego celu może służyć tester NPK. Potas, Fosfor i Azotu to podstawowe składniki potrzebne roślinie do zdrowego wzrostu.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel