Jak dobrać oświetlenie do doświetlania roślin domowych i ścian zielonych?

2021-03-11
Jak dobrać oświetlenie do doświetlania roślin domowych i ścian zielonych?

Jak dobrać oświetlenie do doświetlania roślin domowych i ścian zielonych?

 

  1. Barwa światła

 

Większość oświetlenia LED przeznaczonego do doświetlania roślin posiada czerwono-niebieską poświatę. Nie jest to przypadkowe, tego typu barwa faktycznie jest korzystna dla roślin, jednak barwa ta nie jest przyjazna dla ludzi. Ludzkie oko męczy się od od tego typu światła więc instalacja np w recepcji salonie lub lobby hotelowym nie wchodzi w grę. 

 

Rozwiązanie:

 

System Verticana® cechuje się zrównoważonym spektrum , posiadającym długości światła (czerwono -niebieskie) korzystne dla roślin, zbalansowane światłem białym w takich proporcjach aby nie męczyć ludzkich oczu. Jest to kompromis pomiędzy tym co lubią rośliny, a tym co preferują ludzie.  

 

  1. Estetyczny wygląd oświetlenia

 

Dla większości użytkowników, doświetlających rośliny ozdobne estetyczny wygląd jest jednym z najważniejszych aspektów. Większość oświetlenia, która posiada dużą moc ma mocno produkcyjny wygląd i nie nadaje się do zawieszenia - np. w recepcji, salonie czy lobby hotelowym. 

 

Rozwiązanie:

 

System Verticana® jest systemem szynowym o minimalistycznym wyglądzie, który nie zaburza designu całego pomieszczenia. Dodatkowo system jest dostępny w 2 kolorach czarnym oraz białym.

 

  1. Obszar oświetlenia oraz odległość od źródła światła do rośliny

 

Bardzo często w przypadku konieczności oświetlenia wysokiej ściany zielonej lub kilku roślin doniczkowych oddalonych od siebie pojawia się problem z doborem oświetlenia. 

 

Każde źródło światła emituje światło w pewien określony sposób, na to o jakiej intensywności światło dociera do rośliny oraz to jaki obszar oświetla określa kąt świecenia żarówki + jej moc.

 

 

Chcąc oświetlić z jednego miejsca ścianę o wysokości 5 metrów nie jest to możliwe używając żarówki o tej samej mocy i kącie świecenia.

 

Rozwiązanie:

 

Żarówki Verticana® występują w 4 różnych wariantach, co umożliwia swobodne oświetlanie obiektów znajdujących się pomiędzy 1 a 5 metrów od listwy oświetleniowej. 

 

Soczewka 15° potrafi oświetlić obiekty znajdujące się w odległości do 5 m

Soczewka 25° potrafi oświetlić obiekty znajdujące się w odległości do 3,5m 

Soczewka 45° potrafi oświetlić obiekty znajdujące się w odległości do 2m 

Soczewka 80° potrafi oświetlić obiekty znajdujące się w odległości do 1m

 

Każda żarówka Verticana® została skonfigurowana aby oświetlić 2m^2 (o ile jest zachowana sugerowana odległość, wylistowana powyżej)4. Jakość wytwarzanego światła 

 

Ocenienie jakości światła w poszczególnych produktach nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla osoby nie posiadającej dużego doświadczenia w tej dziedzinie. 

 

Ogólnie możemy wyszczególnić następujące aspekty, które mają wpływ na jakość produkowanego światła

-Spektrum światła (inaczej dobrane długości świateł)

-Moc pojedynczej diody (ilość energii pobieranej przez oświetlenie) 

-Wydajność (czyli to ile światła jest produkowana np przy zużyciu jednego wata (W) 

 

Na rynku jest bardzo dużo oświetlenia posiadającego absurdalne parametry lub też niektóre z nich nie są w ogóle wyszczególnione przez sprzedawcę. To powinno wzbudzić podejrzenia klienta wybierającego oświetlenie. 

 

Należy się wystrzegać wszelkiego rodzaju paneli posiadających bardzo dużą ilość słabych diod lub paneli, które nie mają opisanych dokładnie użytych długości światła. 

 

Odpowiednia konstrukcja oświetlenia dla roślin wymaga wiedzy i doświadczenia, nie każdy panel reklamowany jako do roślin będzie skuteczny. 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel