Jak działa spłuczka AQUAvalve w systemie Autopot

2018-04-24
Jak działa spłuczka AQUAvalve w systemie Autopot

 
 
 
 
 
Czym jest i jak działa AQUAvalve

Spłuczka Aquavalve jest “sercem” systemu Autopot, odpowiada ona za regulowanie poziomu wody w podstawkach.
 
spłuczka

płuczka / pływak po podpięciu wody z zbiornika zapobiega przelewaniu się wody z podstawki tzn utrzymuje stały niski poziom wody. W efekcie końcowym roślina stoi w płytkiej “kałuży” z której od dołu / przez drenaż może pobierać wodę wraz z pożywką.

Schemat podłączenia

Spłuczka jest przystosowana do podłączenia węża o średnicy 6mm oraz wody o ciśnieniu maksymalnie 8psi. Jednym z największych atutów AQUAvalve jest możliwość działania bez użycia jakiejkolwiek elektroniki tzn nie wymaga podłączenia pomp wody lub wyłączników czasowych. Spłuczka świetnie sobie poradzi używając jedynie praw grawitacji co przekłada się na niezawodność całego systemu.

system Autopot ma w swojej ofercie specjalnie zaprojektowane podstawki które są dedykowane do instalacji pływaka AQUAvalve.

 

 

Jednak istnieje możliwość użycia spłuczki razem z dowolna tacą uprawową, przy użyciu tacy sugerujemy dokupienie dedykowanej obudowy obciążającej spłuczkę lub kompletnego zestawu.

 autopot example

1) Podczas pierwszego podłączenia wody do AQUAvalve wewnętrzny pływak leży na dnie podstawki pozwalając wodzie na wypełnienie całej podstawki. 


2) Podczas gdy w podstawce nabiera się coraz więcej wody wewnętrzny pływak za sprawą uwięzionego pod nim powietrza zaczyna unosić się do gór zamykając powoli dopływ świeżej wody (zobacz niebieskie okręgi na schemacie).


3) Gdy podstawka zaczyna nabierać maksymalnej ilości wody, odcina się całkowicie dopływ nowej wody do podstawki oraz górny pływak unosi się uwalniając ubogie w tlen powietrze nagromadzone w spłuczce.


 


4) Po nabraniu maksymalnej ilości wody do podstawki woda roślina zaczyna pobierać wodę z podstawki. Na co warto zwrócić uwagę to że woda w pierwszej kolejności jest pobierana z podstawki a dopiero następnie z wewnętrznego pływaka, dzięki czemu rośliny nie są "zalane" przez cały czas i mają okresy "suchości" które dla większości roślin są bardzo korzystne. 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel