Lampy HPS - czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o HPS'ach do roślin

2017-07-05
Lampy HPS - czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o HPS'ach do roślin

Czym są i jak działają lampy HPS

Wysokoprężne lampy sodowe zaliczane są do wyładowczych źródeł sztucznego światła. Lampy te emitują promieniowanie za sprawą wyładowania, które zachodzi w jarzniku ceramicznym. Promieniowanie to zachodzi w znajdujących się pod wysokim ciśnieniem parach sodu. Jak każde źródła światła o charakterze wyładowczym, także te lampy pracują tylko przy współudziale układu stabilizującego. Wysokoprężne lampy sodowe są lampami o bardzo wysokiej skuteczności świetlnej, stąd też są bardzo popularnym źródłem światła wykorzystywanym w uprawie.HPS lampa budowaWiększość lamp typu HPS emituje światło temperatury widmowej 2000 K. Postrzegana jest ona jako pomarańczowa lub żółto-złocista. Skuteczność świetlana tych lamp wynosi od 68 do 150 lm/W. Skuteczność świetlna lamp o większej mocy jest oczywiście większa.

Jak są zasilane lampy HPS?

Każdy rodzaj lamp wyładowczych HPS jest zasilany specjalnym układem zapłonowo-stabilizującym. Wciąż w powszechnym użyciu się klasyczne stateczniki magnetyczne z niezbędnym zapłonnikiem. Coraz bardziej powszechne stają się jednak ich zamienniki czyli tak zwane zasilacze elektroniczne. Dzięki nim lampy nie tylko działają dłuzej, ale również pozwalają na uzyskanie bardziej intensywnych strumieni świetlnych. Pewne zasilacze elektroniczne do lamp typu HPS stwarzają nawet możliwość włączenia lampy na parametrach o wiele większych niż znamionowe (tak zwana opcja "super lumen").


Dopasowanie zasilacza HPS

Lampy sodowe są bardzo czułe na spadki napięcia zasilania. Spadek napięcia o zaledwie 10 procent powoduje, że strumień świetlny może zostać obniżony nawet o 20 procent. Tak samo dzieje się w przypadku, kiedy napięcie wzrośnie. Takie skoki napięcia – zwłaszcza jego wzrost – podnoszą temperaturę jarznika, co niekorzystnie wpływa na trwałość lampy. To powód, dla którego lampy HPS nie powinny być zasilane układami przeznaczonymi do lamp, które mają inną moc.

HPS'y z naszej oferty

Jako growshop posiadamy bogatą oferte żarówek HPS które zawsze posiadamy zawsze na stanie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą lamp HPS. W naszej ofercier znajdziecie Państwo żarówki o następujacych mocach: 80W, 100W, 150W, 250W, 400W, 600W oraz 1000W. Mogą Państwo dopasować żarówkę dokładnie do swoich potrzeb, tzn dobrać oświetlenie o odpowiedniej mocy, ilości lumenów oraz przeznaczaniem np na wzrost kwitnienie lub dual.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel