Najlepsze doniczki do wzrostu korzeni

2019-09-26
Najlepsze doniczki do wzrostu korzeniW tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom doniczek używanych podczas uprawy roślin,  dobra doniczka powinna być specjalnie zaprojektowana tak aby umożliwić roślinie swobodny rozwój, zarówno masy korzeniowej oraz masy zielonej.    

Jakiego rodzaju doniczki należy użyć?

Zwykle, gdy myślisz o rozpoczęciu własnego projektu, bierzesz pod uwagę ważne rzeczy, takie jak światło, podłoże, nasiona, nawozy, których możesz potrzebować i wiele innych rzeczy. Wielu hodowców zwykle zaniedbuje wybór odpowiedniej doniczki; zwykle ludzie myślą o rozmiarze i na tym kończą. Typowe plastikowe doniczki nie są wcale takie złe, chociaż mogą zaszkodzić korzeniom roślin i uniemożliwić uzyskanie najlepszych możliwych rezultatów. Jeśli masz problemy z wyborem odpowiedniej doniczki, skorzystaj z naszych porad, a my pokażemy Ci, jak uzyskać znacznie lepsze wyniki, pracując z lepszymi doniczkami. Wzrost korzeni będzie się różnił w zależności od rodzaju użytej doniczki, dlatego przed wyborem należy wziąć pod uwagę różne aspekty.

Wzrost korzeni w doniczkach.Kiedy korzenie zaczynają rosnąć w doniczce, rosną zarówno w dół, jak i rozszerzają się na boki poprzez korzenie wtórne , które wkrótce zaczynają naciskać na krawędzie doniczki. Główny pień korzenia ostatecznie osiągnie dno doniczki i zacznie się rozszerzać na zewnątrz, szukając wody i składników odżywczych. Kiedy tak się dzieje, rośliny narażone są na uduszenie korzeni, co dzieje się, gdy korzenie roślin zaczynają się ze sobą splecić z powodu braku miejsca.

Uduszenie korzeni

Uduszenie korzeni zwykle prowadzi do utraty masy korzeniowej, co oznacza, że ​​twoje rośliny nie będą w stanie wchłonąć żadnych składników odżywczych. Zdarza się to prawie w każdej doniczce, w której uprawiamy nasze pociechy, i chociaż rośliny zwykle nie umierają z tego powodu, to znacznie zmniejsza wzrost i plon.   Jednym z najlepszych sposobów, aby tego uniknąć, jest przesadzanie roślin kilka razy w ciągu ich życia, w ten sposób unikamy nadmiernego wzrostu korzeni. Najlepszym sposobem na to jest przesadzenie po wykiełkowaniu, kolejne przesadzanie w okresie wzrostu, a ostatnie przesadzenie przed rozpoczęciem okresu kwitnienia. Pozwala to uniknąć uduszenia korzeni i zapewnia roślinom więcej przestrzeni do dalszego wzrostu.   Innym możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie doniczek z tkaniny lub doniczek podziurawionych, tego rodzaju doniczki są zaprojektowane tak, aby umożliwić twoim korzeniom swobodny wzrost, unikając efektu plątania korzeni, który może prowadzić do uduszenia korzeni.  

Growbagi czyli doniczki materiałowe

Tego rodzaju doniczki wykonane są z tkaniny pochodzącej z materiałów pochodzących z recyklingu. Ten rodzaj materiału o wiele bardziej dotlenia korzenie, zapewniając bardziej zrównoważony stosunek wody / tlenu w podłożu. Zwiększa to wchłanianie składników odżywczych i zmniejsza ilość zalegającej wody. Powietrze może swobodnie przepływać przez tkaninę, co zmniejsza ryzyko zgnilizny. co w rezultacie kończy sie przyspieszony wzrost korzeni.


pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel