Nicienie pomocne w walce z larwami ziemiórek

2018-06-26
Nicienie pomocne w walce z larwami ziemiórekZiemiórki są małymi, czarnymi muszkami, które mogą wyrządzić duże szkody w domowych i balkonowych kwietnikach. Osiągają długość do 4 mm, mają ciemno-szare zabarwienie ciała, czułki i charakterystyczne, długie nogi. Dla roślin najbardziej szkodliwe są larwy tych owadów. Wprawdzie ich pokarmem jest materia organiczna, to jednak przy żerowaniu uszkadzają korzenie, co może spowodować nawet obumarcie kwiatów. Szkodniki wykazują odporność na wiele środków ochrony roślin, przez co walka z nimi nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą skutecznie się pozbyć inwazji małych owadów. 

Chemiczne i mechaniczne metody zwalczania ziemiórek

Przy niewielkiej populacji ziemiórek można ich eliminację zacząć od metod mechanicznych. Dobrze sprawdzają się na przykład kubki z wodą w kolorze żółtym, z dodatkiem octu winnego, a także tablice lepowe, odławiające dorosłe owady. Z domowych sposobów często stosowane jest także wykładanie do doniczek kawałków ziemniaków i wyciąganie ich co kilka dni wraz z żerującymi larwami. Na rynku dostępne są też preparaty chemiczne przeznaczone do zwalczania tych szkodników, dają one dość dobre rezultaty. 

Nicienie - najskuteczniejszy sposób na ziemiórki

Najbardziej skutecznym sposobem na ziemiórki są jednak nicienie. Są one naturalnymi wrogami ziemiórek, a co najważniejsze, te nie mogą się na nie uodpornić, jak ma to często miejsce przy środkach chemicznych. Nicienie używane do zwalczania owadów są nieszkodliwe dla środowiska i nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Wprowadzone do podłoża aktywnie szukają żywiciela, atakując znajdujące się tam larwy ziemiórek. Po dostaniu się do ich wnętrza zaczynają wydzielać toksyczne bakterie, zabijające larwy. Nicienie żerują w martwych ciałach aż do osiągnięcia dojrzałości, po czym je opuszczają. Stosowanie nicieni do zwalczania ziemiórek jest skuteczne pod warunkiem przestrzegania odpowiedniego dawkowania. Nie można ich przedawkować, jednak przy zbyt małym stężeniu efekty będą znacznie mniej widoczne lub nawet nie będzie ich wcale.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel