Podłoża kokosowe - czym są i jakie dają korzyści

2018-09-20
Podłoża kokosowe - czym są i jakie dają korzyściZ pewnością każda osoba zajmująca się bardziej lub mniej profesjonalnie różnego rodzaju uprawami zdaje sobie sprawę, że od jakości gleby zależy, czy zbiory będą zadowalające. Z tego powodu warto zastanowić się, w jaki sposób można wpłynąć na poprawę warunków, w jakich uprawiamy nasze rośliny. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w ostatnim czasie stały się podłoża kokosowe. W dzisiejszym wpisie przedstawimy zalety i korzyści z ich stosowania.  

Właściwości substratów kokosowych

Podłoża kokosowe charakteryzują się zdolnością do pobierania dużych ilości wody, a jednocześnie świetnie przepuszczają powietrze. Charakteryzują się również właściwościami drenażowymi. Kokos jest także niezwykle trwały, a podłoża z niego wykonane nie mają zbyt wygórowanej ceny. Ponadto są w pełni biodegradowalne. Do innych zalet można zaliczyć także neutralny odczyn pH podłoża kokosowego, który można z łatwością regulować według własnych potrzeb. Można wykorzystywać go nawet przez trzy sezony!   Warto jednak pamiętać, że podłoża kokosowe nie mają do zaoferowania roślinom żadnych składników pokarmowych, dlatego hodowcy używają dodatkowo specjalnych nawozów. Z drugiej strony posiadają w sobie pożyteczne grzyby z rodziny Trichoderma, które chronią uprawy przed innymi szkodliwymi grzybami.  

Co zrobić ze sprasowanym brykietem?

Podłoża kokosowe sprzedawane są najczęściej w postaci sprasowanych brykietów. Należy zalać je wodą, mocząc je zgodnie z wytycznymi producenta. Po poprawnym przeprowadzeniu tej czynności brykiet powinien zyskać włóknisty charakter.  

Co jeszcze warto wiedzieć o podłożach kokosowych?

Na podłożu kokosowym można uprawiać praktycznie wszystko - warzywa, rośliny ozdobne czy zioła. Sprawdzi się w przypadku zarówno w przypadku upraw domowych, jak i w szklarni.   Warto pamiętać, że w podłożach kokosowych podczas upraw może gromadzić się sól, która w większych ilościach może być toksyczna dla roślin. Z tego powodu warto dostarczać tyle roztworu, aby podczas podlewania nawet 20% roztworu wypłynęło ze zbiornika. Dzięki takiemu zabiegowi woda jest rozcieńczana i pozbywamy się tym samym nadmiaru soli z podłoża.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel