Przechowywanie nasion

2017-12-20
Przechowywanie nasion

Nasiona są punktem wyjścia każdej uprawy, dlatego niezwykle istotne jest ich odpowiednie przechowywanie przed zasadzeniem. Złe warunki przechowywania nasion mogą skutkować późniejszym słabym rozwojem roślin i mniejszymi plonami. Więc jeśli zależy nam na zdrowych i pięknych roślinach, zacznijmy o nie dbać już od fazy nasienia, zapewniając im odpowiednie warunki przechowywania.

Jak poprawnie przechowywać nasiona?

Czynnikiem najbardziej szkodliwym dla nasion są nadmierne wahania wilgotności, a także zbyt duża wilgoć otoczenia. Gdy nasiono znajdzie się w kontakcie z wilgocią, zostają uwolnione substancje odżywcze, zawarte w nasionach i rozpoczyna się proces ich kiełkowania. By zapewnić nasionom odpowiednio suche warunki, dobrym pomysłem jest przechowywanie ich w zamykanym pojemniku. Jeśli nie posiadamy pojemników próżniowych, wystarczą nam zwykłe słoiki, które dla pewności możemy wypełnić dodatkowo materiałem pochłaniającym wilgoć. Do tego celu możemy zastosować specjalny żel silica lub jeśli nie mamy do niego dostępu, wspomóc się domowym sposobem i do nasion dodać, świetnie pochłaniający wilgoć nieugotowany ryż. 

Elementem, na który musimy również zwracać uwagę przy przechowywaniu nasion, jest temperatura w jakiej dokonujemy tego procesu. Nasiona doskonale znoszą niskie temperatury. Najlepszym miejscem do ich przechowywania jest lodówka. Przechowywanie nasion w temperaturze pokojowej może doprowadzić do rozpoczęcia niepożądanego procesu kiełkowania. Podobny wpływa na nasiona może mieć światło. Warto trzymać nasiona w miejscu bez dostępu światła, zarówno dziennego, jak i sztucznego. Pozwoli to zachować je w niezmienionym stanie przed długi okres czasu i zasadzić bez obawy o słaby rozwój roślin.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel