Rola azotu w uprawie roślin

2018-12-06
Rola azotu w uprawie roślinAzot pełni bardzo ważną rolę w procesie wzrostu i rozwoju rośliny. Stanowi niezwykle istotny składnik białek, chlorofilu, witamin, hormonów oraz uczestniczy w procesie budowy DNA. jest także składnikiem enzymów i bierze udział we wszystkich reakcjach z nimi związanych.

Azot jest wchłaniany przez roślinę głównie w formie azotanów i jonów amonowych. Aby utrzymać odpowiedni jego poziom należy pamiętać aby stosunek tych dwóch substancji był zrównoważony, ponieważ brak równowagi może spowodować zbyt wysoki lub zbyt niski poziom pH w bezpośrednim otoczeniu korzeni.

Objawami niedoboru azotu są między innymi:
przebarwianie łodyżek liści na fioletowy,
żółknące liście,
opadanie liści  

Ponadto wzrost rośliny staje się ograniczony, roślina staje się  zauważalnie niższa i wątła występuje znaczna utrata liści, a plony są mniej obfite. Na łodygach pojawiają się charakterystyczne fioletowe paski.

Przyczyny niedoboru azotu są różne. Może zostać on spowodowany nieprawidłowym odżywianiem rośliny lub też stosowaniem substratów bogatych w dużą ilość świeżego materiału organicznego.

Aby zapobiec niedoborowi azotu możemy:
- zwiększyć poziom EC w nawożeniu rośliny
- dodawać ręcznie azot do roztworu
- spryskać spodnią stronę liści roztworem z azotu
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "GROWTENT" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel