Rola azotu w uprawie roślin

2018-12-06
Rola azotu w uprawie roślin

Azot pełni bardzo ważną rolę w procesie wzrostu i rozwoju rośliny. Stanowi niezwykle istotny składnik białek, chlorofilu, witamin, hormonów oraz uczestniczy w procesie budowy DNA. jest także składnikiem enzymów i bierze udział we wszystkich reakcjach z nimi związanych.

Azot jest wchłaniany przez roślinę głównie w formie azotanów i jonów amonowych. Aby utrzymać odpowiedni jego poziom należy pamiętać aby stosunek tych dwóch substancji był zrównoważony, ponieważ brak równowagi może spowodować zbyt wysoki lub zbyt niski poziom pH w bezpośrednim otoczeniu korzeni.

Objawami niedoboru azotu są między innymi:
przebarwianie łodyżek liści na fioletowy,
żółknące liście,
opadanie liści  

Ponadto wzrost rośliny staje się ograniczony, roślina staje się  zauważalnie niższa i wątła występuje znaczna utrata liści, a plony są mniej obfite. Na łodygach pojawiają się charakterystyczne fioletowe paski.

Przyczyny niedoboru azotu są różne. Może zostać on spowodowany nieprawidłowym odżywianiem rośliny lub też stosowaniem substratów bogatych w dużą ilość świeżego materiału organicznego.

Aby zapobiec niedoborowi azotu możemy:
- zwiększyć poziom EC w nawożeniu rośliny
- dodawać ręcznie azot do roztworu
- spryskać spodnią stronę liści roztworem z azotu

Azot (N) jest jednym z głównych makroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Oto kilka kluczowych funkcji azotu w uprawie roślin:

  1. Produkcja chlorofilu: Azot jest kluczowy dla produkcji chlorofilu, pigmentu odpowiedzialnego za zdolność roślin do przeprowadzania fotosyntezy - procesu, w którym rośliny przekształcają światło słoneczne w energię, którą wykorzystują do wzrostu.

  2. Synteza białka: Azot jest niezbędny dla produkcji aminokwasów, które są budulcami białek. Białka odgrywają istotną rolę w wielu procesach życiowych rośliny, w tym w wzroście, rozwoju i odporności na stresy środowiskowe.

  3. Wzrost roślin: Azot jest bezpośrednio związany z szybkością wzrostu roślin. Wysoki poziom azotu w glebie zwykle prowadzi do szybszego, bujniejszego wzrostu roślin.

  4. Rozwój pędów i liści: Azot jest szczególnie ważny dla rozwoju pędów i liści, co jest szczególnie istotne dla roślin liściastych, takich jak sałata czy szpinak, i roślin ozdobnych o atrakcyjnym ulistnieniu.

  5. Synteza kwasów nukleinowych: Azot jest niezbędny do produkcji kwasów nukleinowych (DNA i RNA), które są kluczowe dla dziedziczenia cech genetycznych i regulacji procesów życiowych rośliny.

Azot zazwyczaj dostarczany jest roślinom za pomocą nawozów, ponieważ wiele gleb naturalnie ma niską zawartość azotu dostępnego dla roślin. Niedobór azotu może prowadzić do żółknienia liści, spowolnionego wzrostu i ogólnego słabnięcia roślin. Z drugiej strony, nadmiar azotu może prowadzić do szybkiego, ale słabego wzrostu i może zwiększyć podatność rośliny na szkodniki i choroby.

 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel