Rola fosforu w uprawie roślin

2018-12-19
Rola fosforu w uprawie roślinFosfor odgrywa bardzo istotną rolę w przypadku wszystkich żywych organizmów i jest ważnym składnikiem odżywczym  zarówno dla roślin jak i zwierząt. Uczestniczy w procesie spalania zachodzącym w komórkach oraz w pełnym przepływie energii w roślinie. Buduje także ściany komórkowe, fragmenty DNA oraz wiele rodzajów białek i enzymów. Fosfor jest potrzebny młodym roślinom w pierwszym kwartale wegetacji rośliny jednak jego największe zapotrzebowanie jest podczas fazy kwitnienia. Największa ilość tego pierwiastka znajduje się w korzeniach, kwiatach oraz w tkance przewodzącej. Niedobór fosforu skutkuje między innymi:
niewielkimi rozmiarami roślin oraz występowaniem na liściach plam nekrotycznych,
- zdeformowanym i wysuszeniem liści

Aby temu zapobiec należy dokładnie wymieszać nawóz bogaty w fosfor z podłożem do roślin lub podawać większą ilość płynnego nawozu fosforowego w przypadku stosowania uprawy hydroponicznej. Ponadto należy odpowiednio zakwasić podłoże używając rozcieńczonego roztworu kwasu fosforowego. 
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "GROWTENT" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel