Rola potasu w uprawie roślin

2018-12-27
Rola potasu w uprawie roślinPotas jest niezbędnym składnikiem wszystkich procesów związanych z transportem wody i przetwarzaniem węglowodanów. Wpływa także na siłę i jakość rośliny. Jest łatwo i szybko przyswajany przez roślinę przez co efekty w systemie hydroponicznym widoczne są już po kilku godzinach. Nie zaleca się jednak suplementacji potasem poprzez nawożenie liści (oprysk). Zbyt duża ilość potasu może doprowadzić do rozpadu soli mineralnych, niedoborów wapnia a w skrajnych przypadkach do zakwaszenia otoczenia korzeni. Z kolei o zbyt małej ilości potasu świadczy ograniczone parowanie czego konsekwencją jest wzrost temperatury w liściach i spalanie się komórek. Jest to najbardziej widoczne na brzegach liści, gdzie zasadniczo parowanie jest najsilniejsze.

Dalszymi skutkami niedoboru są:
szare brzegi młodych liści
pojawienie się rdzawych martwych plam
zwijanie się końcówek liści
silnie ograniczone kwitnienie

Wśród przyczyn można wymienić zbyt małą ilość lub niewłaściwy rodzaj nawozu, uprawę w podłożach dla roślin wiążących potas oraz nadmiar sodu (soli kuchennej).  Aby zapobiec negatywnym skutkom niedoboru potasu można:
stosować wypłukiwanie wodą w przypadku gdy wartość EC w substracie lub w podłożu jest za wysoka
ręcznie dodawać potas, również w formie nieorganicznej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisu internetowego "GROWTENT" oznacza akceptację regulaminu. Użytkownik oświadcza, że każdy zamówiony za pośrednictwem serwisu towar (produkt), wykorzystywał będzie wyłącznie do celów zgodnych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa polskiego.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel