Sprawdzanie PH ziemi

2017-05-13
Sprawdzanie PH ziemi

Sprawdzanie odczynu PH gleby - jak to zrobić?

Jednym z najważniejszych czynnik w uprawie roślin jest odczyn gleby. Kwasowość gleby wpływa bowiem między innymi na efektywność pobierania wody oraz składników pokarmowych. Sprawdzanie pH gleby, czyli wykonanie odczynu gleby wcale nie jest takie trudne. Poniżej prezentujemy domowy sposób na sprawdzenie pH gleby w ogrodzie/namiocie uprawowym. Sprawdź co będzie potrzebne do badania kwasowości podłoża. Dowiedz się jak pobrać próbkę do badania i czym zbadać odczyn gleby.

skala PH

Czym jest PH gleby

Odczyn pH gleby opisuje stosunek jonów wodorowych (symbol H+) do jonów wodorotlenkowych (symbol OH). Możemy wyróżnić kilka rodzajów gleby według odczynu pH: gleby silnie kwaśne (z pH poniżej 4,5), gleby kwaśne (pH między 4,6 a 5,5), gleby lekko kwaśne (pH między 5,6 a 6,5), gleby obojętne (pH między 6,6 a 7,2) i gleby zasadowe (z pH powyżej 7,2).

Idealne PH dla roślin

Rośliny najczęściej preferują gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jednakże przy uprawie roślin w ogrodzie nierzadko można spotkać się z problemem zakwaszenia podłoża. Zatem zanim zaczniemy podejmować konkretne działania w kierunku sadzenia roślin w ogrodzie, zaleca się wykonanie dokładnego pomiaru kwasowości gleby.

W jaki sposób pobiera się próbki gleby do badania odczynu pH?

Jeżeli chcemy uzyskać miarodajny odczyn gleby musimy przede wszystkim pamiętać o prawidłowym pobrania próbek podłoża. Jak to się robi? Najważniejsze jest to, aby próbki było pobrane z wielu miejsc w ogrodzie. Zaleca się pobieranie przynajmniej 3-4 próbek gleby na każde 100 m2, jednak tak naprawdę im więcej tym lepiej. Przeważnie próbkę gleby pobiera się z głębokości około 20 cm. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że nie należy pobierać próbki gleby bezpośrednio po nawożeniu, gdyż taki zabieg może znacząco wpłynąć na wynik badania.

próbka PH

rodzaje przyrządów do sprawdzania PH gleby

przyrządy miernicze kolometryczne – w sklepach ogrodniczych dostępne są zazwyczaj roztwory lub papierki lakmusowe. Takie przyrządy zmieniają kolor po kontakcie z glebą. Na tej podstawie wynik można porównać z legendą, gdzie każda barwa przyporządkowana jest do danego odczynu. kwasomierze ze wskazówką – najczęściej umieszcza się je w kilku miejscach w ogrodzie, wkładając je do podłoża. Po około minucie można odczytać wynik badania. urządzenia elektroniczne – działają podobnie jak kwasomierze ze wskazówką, jednak mogą zapewnić większą dokładność badania. Jednocześnie są to urządzenia droższe. Za urządzenie elektroniczne do badania pH gleby zapłacimy nawet kilkaset złotych, dlatego jest to rozwiązanie, które poleca się osobom zajmującym się produkcją roślin na szeroką skalę.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixelpixel