System automatycznego nawadniania Topspin - z czym to się je?

2018-03-28
System automatycznego nawadniania Topspin - z czym to się je?

System nawadniania TopSpin

Aby w pełni cieszyć się pięknym ogrodem, musimy zadbać o odpowiednie oraz regularne nawadnianie. Przy niewielkiej ilości roślin, sprawa jest dosyć prosta, ponieważ wystarczy nam szybkie podlanie z konewki. Jeżeli jednak mamy do czynienia z dużą ilość roślin czynność na pozór bardzo prosta zaczyna zabierać nam bardzo dużo czasu, w szczególności w przypadku gdy rośliny ustawione są jedna obok drugiej. Poza problemem czasu który trzeba poświęcić na samo podlewanie dochodzi aspekt związany z “nawiązaniem” do naszego ogrodu, jest to bardzo duży problem w szczególności dla osób które często są w rozjazdach. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań na powyżej opisane problemy, jednym z nich jest system Topspin.

Sercem systemu Topspin jest pompa dzięki której woda wraz z pożywką transportowana jest do dripperów/końcówek umieszczonych bezpośrednio w doniczkach. Moc pompy powinna być dopasowana do ilości modułów TopSpin, sugerujemy następujące konfiguracje:

  1. Dla 4-8 systemów TopSpin pompa o mocy 4500l/h
  2. Dla 3-4 systemów TopSpin pompa o mocy 2000l/h
  3. Dla 1-2 systemów TopSpin pompa o mocy 1500l/h
  4. Dla 1-2 systemów TopSpin pompa o mocy 1000l/h

Warto pamiętać że pompy do użytku z systemem TopSpin w odróżnieniu od systemów Aero nie muszą być pompami wysokiego ciśnienia (najprostsza pompa zanurzeniowa powinna w zupełności wystarczyć)

Kluczowe jest odpowiednie podłączenie systemu tak aby w żadnym miejscu nie pojawił się wyciek wody.

Podczas podłączania systemu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  1. Odpowiednie umieszczenie dripperów,tak aby były one wyżej niż poziom wody i pompy. W przeciwnym razie po wyłączeniu pompy, woda w dalszym ciągu będzie spływać (na tej samej zasadzie jak raz zassane paliwo z baku samochodu)
  2. Zwrócić szczególną uwagę aby rury doprowadzające wodę były głęboko włożone w system a uszczelka odpowiednio zamocowana

Dane związane z przeprowadzonym testem

Aby zapewnić rzetelne informacje przeprowadziliśmy autorski test, z którego wnioskami chcielibyśmy się z wami podzielić.

Na początek kilka słów wprowadzenia W przeprowadzonym teście użyliśmy pompy wodnej Neptune NH 4500 który po kilku próbach szczelności udało się połączyć z dwoma modułami TopSpin (każdy pojedynczy moduł TopSpin składa się z 12 dripperów), pompa uciągnęła by jeszcze dodatkowo 6 modułów jednak na potrzeby testu zdecydowaliśmy się na mniejsza ilosć.

Po “skręceniu” wszystkiego do kupy i odpaleniu systemu policzyliśmy że w ciągu minuty z każdego drippera leci około 70-75ml wody.

Test powtarzaliśmy kilka razy z różną ilością podpiętych modułów, naszą szczególną uwagą zwróciła powtarzalność całego systemu. Każdy dripper niezależnie od konfiguracji podłączenia dozuje dokładnie taką samą ilość wody. Dzieje się tak ponieważ przepływ wody do dripperów jest ograniczony (low pressure) przez co moduły które są bliżej pompy przepuszczają taką samą ilość wody co te co są na końcu.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz odpowiedniego systemu, który zapewni precyzyjne i niezawodne nawadnianie Twoich roślin, to system TopSpin jest słusznym wyborem. Dzięki zastosowaniu specjalnego reduktora ciśnienia, nawet słaba pompa może wytworzyć odpowiednie ciśnienie w całym układzie, co bezpośrednio wpływa na precyzyjność każdego drippera.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixelpixel