Uprawa hydroponiczna, czy jest lepsza niż standardowe sposoby uprawy?

2019-10-14
Uprawa hydroponiczna, czy jest lepsza niż standardowe sposoby uprawy? Hydroponika to sposób uprawy roślin bez wykorzystania podłoża organicznego (tzn. ziemi czy substratu kokosowego). No dobrze skoro nie wykorzystuje się ziemi to na czym rosną rośliny. Otóż hydroponika to uprawa roślin w wodzie z dodatkiem substancji odżywczych, dzięki czemu rośliny mają bezpośredni kontakt z substancjami odżywczymi potrzebnymi im do wzrostu. Rośliny w systemie hydroponicznym można umieścić na kilka sposobów mogą po prostu być zanurzone w napowietrzonej wodzie, lub można zastosować specjalistyczne podłoża, tzw. podłoża inertne (np. keramzyt, wełna kamienna lub perlit), których celem jest mechaniczne zamocowanie wzrastającej rośliny. Pamiętajmy jednak, że wówczas musimy dbać o utrzymanie w tym podłożu wysokiego poziomu wilgotności.  

Zalety i wady uprawy hydroponicznej   


Uprawa roślin w hydroponice niesie za sobą wiele zalet zarówno dla hodowcy jak i dla uprawianych roślin. Jedną z podstawowych zalet dla hodowców na duża skalę jest pewność że każda roślina dostaje taką samą ilość substancji odżywczych, a co za tym idzie powinna się tak samo rozwijać jak sąsiadujące rośliny.  Kolejną zaletą hydroponiki jest znacząca różnica jeżeli chodzi o wzrost rośliny względem tych uprawianych standardowo w ziemi. Różnica tyczy się między innymi okresowi wzrostu jak i obfitością plonu rośliny. Wynika to z ogromnej ilości tlenu, który otrzymują korzenie twoich roślin z powodu ciągłego podlewania, co oznacza, że ​​w zasadzie rosną one non stop dzięki dodatkowemu tlenowi. Jest to jedna z największych różnic,względem gleby gdzie znajdujący się tam tlen jest znacznie gorszy niż ten do którego mają dostęp rośliny hydroponiczne. Wraz z wyeliminowaniem tradycyjnej ziemi, unikamy możliwości przeniesienia wraz z ziemią szkodników i chorób roślin. Dzięki sterylności podłoża, ta forma uprawy jest doskonała do pomieszczeń, w których musi być utrzymany wysoki poziom czystości i higieny. W zaciszu domowym znacząca zaletą hydroponiki jest fakt iż rośliny nawozimy rzadziej, co przydatne jest dla osób które dużo podróżują.

Wad w uprawie hydroponicznej jest niewiele, ale jest kilka. Jedną z bardziej uciążliwych wad upraw hydroponicznych na dużą skalę jest przymus ciągłego monitorowania strefy korzeniowej roślin, ponieważ jeżeli którąś z roślin obejmie choroba to możemy być pewni że rośliny z jej bliskiego sąsiedztwa w niedługim czasie również dotknie choroba. Znacząca wadą uprawy hydroponicznej jest koszt zakupu całego sprzętu potrzebnego do uprawy, ale ten fakt szybko rekompensują nam obfitsze plony oraz szybszy wzrost względem uprawy glebowych i fakt iż systemy hydroponiczne można używać wielokrotnie, ponieważ system wystarczy wyczyścić i z powrotem jest gotowy do przyjęcia nowych roślin.

Podsumowując uprawa hydroponiczna jest dobrym rozwiązanie zarówno dla hodowców na dużą skalę jak i dla domowych pasjonatów uprawy roślin. Uprawy hydroponiczne niosą za sobą mniejszy wkład w uprawę roślin przy produkcji masowej oraz obfitsze zbiory względem tradycyjnych sposobów uprawy roślin. Dla domowych upraw wielką zaletą będzie fakt rzadszego podlewania względem gleby oraz  mniejszej prawdopodobieństwo zachorowań naszej rośliny.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel