Używanie włókien kokosowych w uprawie

2017-10-31
Używanie włókien kokosowych w uprawie
Czasy stosowania ziemi ogrodowej jako jedynego medium uprawowego powoli przemijają. Obecnie w domowych uprawach dominuje trend korzystania z podłoży bezglebowych, które pozwalają na bardziej optymalne sterowanie rozwojem roślin. Część hodowców preferuje wykorzystanie podłoża mineralne, takie jak wełna mineralna, perlit, czy keramzyt. Coraz większą popularnością zaczynają się jednak cieszyć podłoża organiczne, wśród których prym zaczynają wieźć podłoża z włókien kokosowych.

Do jego tworzenia wykorzystuje się włókna, pokrywające skorupy orzechów kokosowych. Z tych samych włókien wytwarza się również liny, pędzle, szczotki, czy maty.


Zalety włókna kokosowego


Włókno kokosowe jest podłożem o doskonałej chłonności. Bardzo dobrze przyswaja wodę i ją zatrzymuje, nie zbrylając się, dzięki czemu gwarantuje roślinom nieograniczony dostęp do tlenu. Ponad to nie wymaga ono sterylizacji. Gotowe podłoże z włókna kokosowego charakteryzuje się obojętnym odczynem pH (wahającym się pomiędzy pH 5.0, a 7.0), które w bardzo łatwy sposób łatwo zmienić w bardziej kwasowy, bądź bardziej zasadowy, przez płukanie w wodzie o odpowiednim pH. Maty z włókna kokosowego pozwalają roślinom na silny rozwój systemu korzeniowego, dzięki czemu rośliny dobrze plonują i odznaczają się wysoką zdrowotnością.

Włókno kokosowe – materiał ekologiczny i ekonomiczny


Podłoże bezglebowe z włókna kokosowego jest materiałem w pełni naturalnym. Prawidłowo wykorzystywane mogą być używane powtórnie nawet przez 2-3 sezony. Włókno ulega całkowitej biodegradacji, po użytkowaniu go jako podłoże, może zostać wykorzystane, jako element nawozu naturalnego.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel