Wszystko, co warto wiedzieć o vaporizerach

2016-10-27
Wszystko, co warto wiedzieć o vaporizerach
Inhalacja bezdymna to jeden z popularnych sposobów wdychania substancji aktywnych zawartych w ziołach bez ich bezpośredniego spalania. Vaporizer to rodzaj urządzenia, które wykorzystuje się właśnie do takiej bezdymnej inhalacji. Używając tego typu sprzętu nie trzeba spalać ziół, by wydobyć zawartą w nich esencję. Pod wpływem wysokiej temperatury substancje te zostają uwolnione z rośliny i pod postacią mgiełki parowej możemy wciągnąć je do naszych płuc.

Taki sposób inhalacji pozwala uniknąć wdychania substancji smolistych, które uwalniają się w momencie spalania każdej materii organicznej. Używaniu vaporizera nie towarzyszy zatem drażniący zapach dymu, a jedynie przyjemny aromat olejków eterycznych uwalnianych przez podgrzaną materię zieloną tj. suszone zioła. Na rynku znaleźć możemy zarówno vaporizery przenośne, jak i vaporizery stacjonarne. Ważniejszy jest jednak nie sposób używania vaporizerów, a to jak one działają. W tym sensie możemy mówić o urządzeniach przewodzących (kondukcyjnych) i konwekcyjnych. 

Czym jest waporyzacja?Waporyzacja to proces uwalniania substancji aktywnych zawartych w suszu ziołowym poprzez jego podgrzewanie. Chodzi o to, by susz został podgrzany, jednak nie uległ spaleniu. Vaporizer, jak sama nazwa wskazuje, to właśnie urządzenie, które wykorzystuje się do przeprowadzenia procesu waporyzacji. Co bardzo ważne, proces podgrzewania może być prowadzony na dwa różne sposoby. Pierwszym sposobem jest kondukcja, czyli podgrzanie suszu przez umieszczenie go bezpośrednio na podgrzewanej powierzchni.

vaporizer


Vaporizer do aromaterapii

Drugi sposób, czyli konwekcja, to owiewanie suszu ziołowego gorącym powietrzem, bez bezpośredniej styczności materiału organicznego z podgrzewaną powierzchnią. Zastosowanie określonej procedury podgrzewania suszu wymusza zastosowanie nieco innej konstrukcji vaporizerów. W związku z tym vaporizer konwekcyjny jest na ogół urządzeniem nieco większym i droższym od urządzeń przewodzących ciepło (kondukcyjnych). Co warte wspomnienia, praktycznie wszystkie profesjonalne urządzenia tego typu to dziś właśnie urządzenia konwekcyjne.

Vaporizery kondukcyjne


Urządzenia tego typu są stosunkowo tanie i wciąż powszechnie dostępne. Proces waporyzacji zachodzi w takim urządzeniu poprzez bezpośrednie podgrzanie suszu ziołowego do określonej temperatury. Nowocześniejsze wersje takich urządzeń dostępne są w wersji przenośnej, oferując możliwość ustalenia zakresu temperatury, do jakiej chcemy podgrzać susz i co najważniejsze, wykonane są z takich materiałów, które są neutralne chemicznie ? nie utleniają się w momencie podgrzewania suszu, a tym samym nie emitują toksycznych związków chemicznych.

Vaporizery konwekcyjne

Obecnie najpopularniejszy typ vaporizerów dostępnych na rynku. Unikalny sposób uwalniania substancji aktywnych z suszu ziołowego pozwala na zwiększenie efektywności inhalacji. Dzięki owiewaniu suszu ziołowego gorącym powietrzem, w procesie waporyzacji udział biorą wszystkie fragmenty suszu, a nie tylko te elementy, które w bezpośredni sposób stykają się z podgrzewaną powierzchnią. Tego typu urządzenia znaleźć możemy zarówno w wersji przenośnej, jak i w wersji stacjonarnej.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2016
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel