Wykorzystanie wentylatorów kanałowych w uprawach roślin zielonych

2018-05-30
Wykorzystanie wentylatorów kanałowych w uprawach roślin zielonychRośliny do swojego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości tlenu i dwutlenku węgla. O ile przy otwartych uprawach nie będzie z tym żadnego problemu, to w zamkniętych pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji może być trudno zapewnić optymalne warunki. Dlatego też w wielu przypadkach niezbędne będzie zastosowanie wentylatorów, spośród których bardzo dużą popularnością cieszą się wentylatory kanałowe.  

Jak są wykorzystywane wentylatory kanałowe w uprawach?

Wentylatory kanałowe bardzo dobrze sprawdzają się przy wentylacji upraw, są najczęściej używanymi urządzeniami tego typu. Duży wpływ na to ma ich konstrukcja, mają one bowiem kształt rury z umieszczonym wewnątrz mechanizmem wirnikowym. Takie rozwiązanie pozwala na łatwy i szybki montaż, najczęściej w górnej części pomieszczenia, a także na stosunkowo wysoką wydajność i efektywność pracy. Wielu producentów oferuje wręcz oddzielne linie produktów, przeznaczone właśnie do zastosowania w uprawach, mają one parametry specjalnie dobrane pod kątem montażu w pomieszczeniach z roślinami. Dzięki zastosowaniu wentylatorów kanałowych można nie tylko uzyskać niezbędną wymianę powietrza, ale także utrzymać wilgotność i temperaturę na optymalnym poziomie. W przypadku mniejszych pomieszczeń w zupełności wystarczy jeden dobrze dobrany wentylator, przy większych można zastosować ich większą ilość.  

Zalety wentylatorów kanałowych

Popularność wentylatorów kanałowych w uprawach roślin wynika z kilku rzeczy. Przede wszystkim mają one prostą, niezawodną konstrukcję, co ma wpływ zarówno na cenę sprzedaży, jak i na późniejszą eksploatację. Dzięki małej awaryjności nie są konieczne częste przeglądy, w większości przypadków wystarczy to zrobić raz w roku. Wentylatory tego typu nie wymagają skomplikowanych prac instalacyjnych, co także wpływa na kwestie ekonomiczne. W wielu przypadkach dużą rolę odgrywa poziom hałasu, tu także nie będzie żadnego problemu, bowiem współcześnie oferowane wentylatory kanałowe są nowoczesnymi, cichymi konstrukcjami. Ze względu na swoją budowę ten rodzaj wentylatorów posiada niezbyt wysokie ciśnienie statyczne. Z tego też powodu nie najlepiej radzą one sobie w instalacjach z filtrami węglowymi, które mają wysokie opory przepływu powietrza.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel