Porównanie lamp HPS do paneli LED

2017-05-11
Porównanie lamp HPS do paneli LED

Porównanie lamp HPS oraz LEDOświetlenie LED (Light-Emitting Diodes) kontra wysokoprężne lampy sodowe HPS (High Pressure Sodium Lighting), ich wady i zalety

Zastosowanie lamp LEDowych do uprawy roślin w pomieszczeniach zamkniętych to chyba jeden z najbardziej intensywnie omawianych tematów. Dotychczas niewielu plantatorów wykorzystywało tzw. LED-y, jednak tendencja ta z tygodnia na tydzień zmienia się bardzo wyraźnie. Mając to na względzie, nie jest ogromnym zaskoczeniem, że entuzjaści zadają w tym temacie mnóstwo pytań, a jednym z ważniejszych jest porównanie wydajności paneli LED grow do uprawy roślin oraz ich odpowiedników – sodowych lamp HPS.

Która z lamp do uprawy roślin jest najbardziej opłacalna?

Czy lampy LED są tak oszczędne jak zwykło się słyszeć ? Czy uzasadnionym jest inwestować spore sumy pieniędzy na oświetlenie LED ze względu na ich energooszczędność ? Te pytania i cała dyskusja z nimi związana sprawiają nieodparte wrażenie, że wykorzystanie oświetlenia LED może być korzystne zarówno dla środowiska jak i naszego portfela. Dlatego też istnieje potrzeba dokładnej analizy, spojrzenia na porównanie dwóch źródeł światła: LED i HPS. Bardzo wielu ludzi uważa, że zalety oświetlenia LED brzmią jak mrzonki (są zbyt idealne żeby były prawdziwe), jednak mimo to istnieją zasadne powody, by wybrać właśnie ten rodzaj lamp.

LED vs HPS

W porównaniu do wytwarzanego przez HPS, oświetlenie LED charakteryzuje inny typ emisji energii. Wysoki poziom natężenia i intensywność grzania lamp to cechy, o których bez wątpienia warto wspomnieć.

Intensywność podświetlenia (natężenia światła)

ludzie zazwyczaj zastanawiają się jaki poziom intensywności oświetlenia są w stanie zapewnić urządzenia oświetleniowe typu LED grow. Porównując z lampami HPS poziom natężenia światła w panelach nowszych generacji jest niemal identyczny, jednak jakość światła w oświetleniu LED jest na wyższym poziomie, co przekłada się na znacznie lepsze efekty. Testując urządzenia oświetleniowe LED wyraźnie widać, że bez problemu przewyższają one jakością lampy HPS. Testując źródła oświetlenia LED udało się osiągnąć zaskakująco dobre wyniki. Co więcej, testy pokazały, że bez wątpienia kolejny postęp dotyczący lamp LED pozwoli na osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów (w porównaniu do sodowych urządzeń oświetleniowych HPS.)

Żywotność

Przeciętne urządzenie HPS ma żywotność około 10 tysięcy godzin. Jest to dosyć długi czas jeśli chodzi o uprawy, jednak wydajność oświetlenia LED jest dużo większa. Przeciętna instalacja oświetlenia LED może zapewnić dobre 50 do 100 tysięcy godzin pracy. Jest to odpowiednik 15 lat jakościowej uprawy w pomieszczeniach zamkniętych. Taki wynik oznacza niższe koszty utrzymania instalacji oswietleniowej oraz brak koniecznosci wymiany stosunkowo drogiego sprzętu.

Ciepło

Jeśli używasz sodowego oświetlenia do upraw HPS i musisz toczyć ciągłą walkę z nagrzewającymi się urządzeniami, oświetlenie LED może okazać się tu dobrym zamiennikiem. Możesz oczywiście dalej wydawać pieniądze na to, by nieco schłodzić powietrze wokół twoich upraw, ale możesz również przestawić się na oświetlenie LED, które nie spali twoich roślin nawet, gdy umieścisz lampy bezpośrednio nad nimi. Oczywiście, jeśli uprawiasz swoje rośliny w chłodnym miejscu ciepło z oświetlenia HPS będzie zaletą, jednak czasami łatwiej jest po prostu dogrzać pomieszczenie i uniknąć ryzyka spalenia roślin przez lampy HPS. Ciepło produkowane przez lampy LED grow zależy od ich rozmiaru i mocy, jednak na ten moment aktualne rodzaje urządzeń LED używanych przez licznych plantatorów są ciepłe w dotyku, bez żadnych cech nadmiernego nagrzewania, które posiadają tradycyjne lampy do upraw.

Jakość światła

Jest udowodnione, że typ światła wytwarzany przez lampy LED jest zaprojektowany tak aby osiagać mozliwe najlepsze efekty. Panele LED są wyposażone w diody opierające się na niebieskim i czerwonym paśmie widma, na które roślina ma największe zapotrzeowanie. Natomiast światło HPS wytwarza światło o pełnym spektrum, którego roślina nie potrafi w pełni wykorzystać.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel